Výhody PVC oken

1. Plastová okna mají vynikající tepelně izolační vlastnosti.

Pokud chceme snížit energetickou náročnost domu, obvykle je jedním z prvních opatření výměna oken. Okenní profily z plastu přitom v porovnání s hliníkovými nebo dřevěnými dosahují lepších (nižších) hodnot součinitele prostupu tepla rámem (Uf). Snižují tedy náklady na vytápění domu.

Dnešním standardem je okno se součinitelem prostupu tepla 1,2 W/m2K, zatímco před dvaceti roky  a dříve (v období výstavby panelových domů) to bylo i třikrát horší.

2. Plastová okna mají velmi dobrý poměr cena/výkon.

PVC okenní profily jsou obvykle dostupné za příznivější ceny, než je tomu u oken dřevěných nebo dokonce hliníkových. Vzhledem ke svým výborným tepelně izolačním vlastnostem, jednoduché údržbě a dlouhé životnosti (50 let a víc) tak s plastovými okny můžete výrazně ušetřit.

3. Plastová okna se velmi snadno udržují

Nároky na údržbu oken s PVC profily jsou minimální. Moderní PVC materiál je totiž velmi odolný vůči vlivům počasí i UV záření. Díky hladkému povrchu stačí na umytí okenního rámu jen lehký čisticí prostředek. Naproti tomu dřevěná okna musíte každých pět let obrousit a znovu nalakovat.

4. Plastová okna mají mimořádně dlouhou životnost.

Ve srovnání s dřevěnými okny mají okna s PVC profily dlouhou trvanlivost. Jejich životnost překračuje 50 let a materiál, z něhož jsou vyrobeny, degraduje jen velmi pomalu. Kvalitní PVC profily se už dnes vyznačují velkou odolností proti zkroucení a maximální funkčností.

5. Plastová okna jsou 100% recyklovatelná.

Moderní PVC profily jsou stoprocentně recyklovatelné a to až 7x bez ztráty kvality materiálu nebo jeho odolnosti.

Společnost Inoutic se spolu s dalšími předními výrobci PVC profilů k recyklaci plastu hlásí. Zapojili se nejprve do dobrovolné iniciativy výrobců PVC s názvem Vinyl 2010, dnes VinylPus (www.vinylplus.eu) a za účelem recyklace starých PVC oken založili společnost REWINDO, která spravuje využívání recyklátu a dbá na plnění cílů EU. Tyto aktivity přinesly v uplynulých letech konkrétní výsledky:

  • V roce 2015 byla ukončena výroba stabilizátorů PVC na bázi olova.
  • V roce 2020 dosáhne množství recyklovaného PVC 800 000 t ročně, už v loňském roce bylo recyklováno 514 913 t.
  • V současné době se díky recyklaci PVC v Evropě ušetří ročně asi jeden milion tun C02, který by se jinak při výrobě prvomateriálu (panenského PVC) dostal do ovzduší.