Údržba terasy z kompozitu po zimě

Venkovní terasa z kompozitního materiálu (WPC – Wood Polymer Composites) má jednu nespornou výhodu, je velmi nenáročná na údržbu. Nicméně jako většina materiálů, které jsou celoročně vystaveny venkovnímu prostředí, i terasa z WPC potřebuje během roku pravidelnou minimální péči. Jen tak si zachová svůj hezký vzhled a svým majitelům přinese radost a užitek.

Dopřejte své terase jarní „omlazovací“ kůru

Kompozitní materiál Twinson má díky svému složení (složen je ze dřeva a PVC) výborné vlastnosti a přírodní vzhled. Není nutné ho během celé jeho dlouhé životnosti ošetřovat žádnými umělými konzervačními prostředky či mořidly, nátěry, laky ani tmely atp. I když se o to pokusíte, tyto látky k povrchu nepřilnou a budou se odlupovat.

Dvakrát ročně (ideálně na podzim po ukončení grilovací sezony a na jaře po zimě) však doporučujeme provést základní čištění, abyste drážky zbavili nečistot, které by se mohly stát rájem pro mechy a plísně, na které jinak kompozitní materiály vůbec netrpí.

Na jaře zkontrolujte také pevnost uchycení prken, odchlípnuté lemování a povolené šrouby. Při dotahování šroubů na lištách dejte pozor na protočení šroubu v kompozitu, mohl by se strhnout otvor pro závit.

Náročnost výměny prasklých nebo jinak poškozených prken záleží na systému uchycení. U našich teras z materiálu Twinson je práce jednoduší v tom, že stačí poškozené prkno vyjmout (v některých případech je nutné ho rozříznout podélně) a do plastových spon s pružinkou pak nacvaknout prkno nové. U levnějších systémů bývá bohužel nutné demontovat celou terasu až k poškozenému prknu.

Nelekněte se, že vyměněné prkno bude vidět na první pohled. Dejte mu čas a barevný odstín se postupně srovná s tím původním. Tento proces můžete urychlit, když nové prkno budete zvlhčovat vodou.