Proč si vybrat plastová okna

„Mám si vybrat plastová okna, nebo raději šetřit na dražší kovová nebo dřevěná?“

Tuto otázku si při výběru oken pokládá řada lidí. Pro moderní okna z PVC ale nemluví jen jejich cena. Vynikají především izolačními vlastnostmi a bezúdržbovostí.

Nízká cena, ale dlouhá životnost

Pořizovací cena plastových oken je přibližně o 20 až 30 % nižší než u oken dřevěných, u hliníkových je rozdíl ještě výraznější. Díky moderním technologiím výroby jsou i přes nízkou cenu spolehlivá: kvalitní plastová okna mají životnost 50 i více let.

Dobře zpracovaný plast je velmi stálý materiál. Na rozdíl od dřeva si udrží stejný tvar i objem bez ohledu na změny teplot a vlhkosti. U dřeva je problém právě tvarová a objemová nestálost, které je nutné předcházet pravidelnou a poměrně nákladnou údržbou.

Úspora výdajů za energie

Díky těsněním a systému komor mají plastová okna skvělé izolační vlastnosti. Spolu s dvojitým nebo trojitým zasklením brání úniku tepla z domu, a tak šetří výdaje za energie. Jejich energetická účinnost je na tak dobré úrovni, že jsou plastová okna vhodná i pro pasivní domy.

Tepelně-izolační vlastnosti jsou naopak problém pro hliníková okna. Ta sice vynikají stabilitou a jsou vhodná pro velké zasklené plochy, ale nezabraňují účinně úniku tepla.

Snadná údržba – bez nátěrů

Plast je materiál odolný nejen vůči vlivům počasí, ale i UV záření. Údržba plastových oken je proto jednoduchá, stačí pravidelné čištění. Jejich cena se díky tomu nenavyšuje o výdaje na pravidelné nátěry.

Naproti tomu dřevěná okna potřebují alespoň jednou za 2 roky lazurování a jednou za 5 let přelakování, aby se dřevo nekroutilo a nestárlo. Jejich cena se proto v průběhu let stále navyšuje.

Plastová okna mohou vypadat i jako dřevěná nebo kovová

Vzhledové možnosti plastových oken jsou neomezené. Okna mohou mít jakoukoliv barvu, časté jsou i dřevěné dekory. S nimi jsou plastová okna na pohled velmi podobná dřevěným. Mezi 40 barvami a dekory našich okenních profilů jsou i barvy věrně imitující kov.

Dokonalý vzhled hliníkových oken mají plastová okna s hliníkovým pláštěm. Na plast připevníme vrstvu hliníku, která jim dodá vzhled kovových oken a navíc zlepšuje termoizolační vlastnosti a okna chrání.

Plastová okna jsou díky rozmanitým vzhledovým možnostem vhodná jak pro moderní stavby, tak pro osobité staré domy. Okna s našimi profily využili při rekonstrukci i majitelé historického pivovaru v severočeském Rohozci.

Zodpovědnost k přírodě

Okna z PVC jsou přátelská k životnímu prostředí. Všechny dnešní plastové okenní profily jsou 100% recyklovatelné a je možné je recyklovat 7× bez zhoršení kvality materiálu.

Zatímco na vytápění a zásobování budov energií ročně putuje 40 % produkce ropy, na výrobu PVC je potřeba jen 1 %. Moderní plastová okna navíc přispívají ke snížení spotřeby energií na vytápění, a tedy i ekologičtějšímu bydlení.