Plánování terasy z kompozitu

Terasa je místem relaxace, odpočinku, ale i setkávání s přáteli. Při jejím plánování byste se měli zamyslet nad jejím správným umístěním a orientací vzhledem ke světovým stranám, velikostí, nosností, typem konstrukce a vhodným materiálem. Tyto úvahy musí vzejít z toho, jak konkrétně chcete terasu využívat. Pomoci by vám mohli odpovědi na následující otázky:

  • Bude vaše terasa sloužit ke komerčním nebo soukromým účelům?
  • Kam má z terasy odtékat voda a kterým směrem bude třeba vytvořit spád?
  • Bude pod vaší zamýšlenou terasou dostatečně cirkulovat vzduch?
  • Chcete, aby terasa či její část byla zastřešená? Pokud ano, jakou plánujete krytinu a jaké bude ukotvení sloupků (aby nedošlo k omezení vodě propustné vrstvy pod terasou)
  • Jak bude spodní konstrukce terasy ukotvená?
  • Jak bude vypadat přechod z domu na terasu?
  • Máte bazén, na který má terasa navazovat?
  • Jaké plánujete na terase osvětlení?

Umístění a orientace terasy

Umístění a orientace terasy vychází z účelu, k němuž ji budete nejčastěji využívat. Pokud máte v plánu velké grilovací party a večírky, výhodou bude terasa s přímým vstupem do kuchyně, abyste s jídlem a pitím nemuseli na terasu procházet celým domem.

Velmi důležitá je také orientace terasy ke slunci. Terasa orientovaná na jih je pro milovníky slunce, kteří se rádi opalují. S terasou orientovanou na jihozápad zase oceníte teplé večery s romantickými západy slunce. Pokud nemáte rádi polední žár, vhodná pro vás bude terasa orientovaná spíše na západ. Pokud chcete terasu využívat ke společným snídaním, je vhodné otočit ji k východu. Pokud sluníčku tolik neholdujete a chcete si během horkých dní užít raději chládek, postavte terasu k severu.

Až si místo a orientaci pro svou terasu vyberete, určitě se tam na chvilku posaďte, abyste si posezení na vlastní kůži vyzkoušeli a přesvědčili se, že výhled i slunce jsou to pravé, co vám bude vyhovovat. Terasu si nestavte přímo vedle stromů. Zvyšují riziko výskytu plísní a hnití.

Správná velikost terasy

Ať už chcete svou novou terasu využívat jakkoliv, určitě nechcete, aby byla příliš malá. Hosté či rodina by měli mít možnost se po terase pohybovat a pohodlně projít kolem stolu. Jistě budete mít na terase také židle, gril a možná i nějaký menší odkládací stolek nebo další nábytek. Pro čtyřčlennou rodinu se za dostatečnou plochu na grilování považuje 20m2, ale není to za všech okolností nezbytné.

Volba materiálu

Povrch terasy může být z různých materiálů – dřevo, dlažba, beton, přírodní kámen nebo kompozitní (WPC) materiál. Dřevěné terasy mají tu výhodu, že se na slunci nerozpalují. Napadají je ale různé dřevokazné houby a škůdci a jejich údržba je poměrně náročná. Kamenné terasy jsou zase velmi odolné a trvanlivé, ale v zimě či za vlhka mohou klouzat. Terasy z kompozitu v sobě spojují přednosti přírodního dřeva (příjemný vzhled, nízká akumulace tepla) a PVC (bezúdržbovost a dlouhá životnost). Patentovaný kompozitní materiál Twinson je navíc 100% recyklovatelný a dřevo na jeho výrobu pochází z lesů s certifikátem PEFC.

Podkladová konstrukce

Při plánování terasy je nezbytné rozvážit také podkladovou konstrukci terasy a to podle povrchového materiálu, který jste zvolili, ale také podle podkladu, do něhož se bude spodní část konstrukce kotvit. Podkladem může být stará původní dlažba, betonový základ nebo dokonce piloty, pokud má být terasa nad povrchem okolní zahrady.

Spád

Důležité je myslet na sklon nosné konstrukce terasy. Pokud je sklon menší než jeden až dva stupně, nebyl by zajištěn odvod vody z terasy, což je důležité. Pro zajištění sklonu odborníci používají dostatečně široké podpůrné profily a podložky pod profily, které korigují úhel a správné nasměrování sklonu terasy (směrem od domu nebo od bazénu apod.). Poté se vypočítá počet potřebných palubek.