Ochrana proti vloupání

Podle statistik se většina zlodějů snaží do domů vloupat okny a balkonovými dveřmi. Zabezpečení oken přitom lidé často podceňují a před bezpečností dají přednost nízké ceně oken bez bezpečnostních prvků. S nimi je ale vloupání pro zloděje otázka několika vteřin.
Přečtěte si, s jakými okny bude vaše domácnost v bezpečí.

Zlodějům stačí šroubovák

Možná vás překvapí, že zloději jen málokdy útočí na sklo. Klasické sklo je sice snadné rozbít, ale hlukem by na sebe zloděj upozornil. Proto je mnohem častější vypáčení okna nebo manipulace s kováním.

K tomu stačí zloději jen šroubovák a pár vteřin času. Okno snadno nadzvedne a šroubovákem vypáčí nebo posune kování tak, že se okno samo otevře. Tento způsob vloupání není hlučný ani zvlášť namáhavý, zloděj je ve vašem domě za chvíli. Zabránit tomu můžete bezpečnostním kováním.

Bezpečnostní kování a klika

Jako ochrana před běžnými zloději stačí několik bezpečnostních prvků. Vhodné jsou alespoň dva bezpečnostní body (kování) na straně u kliky, jeden nahoře a jeden dole. Důležitá je i klika se zámkem nebo alespoň blokovacím tlačítkem.

Pro zloděje je snadné nezablokovanou klikou otočit – stačí vyvrtat otvor vedle kliky, prostrčit jím zahnutý silný drát a kliku otevřít. Pokud je ale zablokovaná nebo dokonce zamčená, není to možné. Blokovací tlačítko navíc funguje i jako dětská pojistka.

Dodatečně můžete okno doplnit také o bezpečnostní fólii nebo venkovní žaluzie.

Bezpečnostní třídy oken

Okna můžete vybírat i podle bezpečnostní třídy. Bezpečnostních tříd je šest a jsou určené normou ČSN EN‑V 1627‑1630. Ta udává, jakému pokusu o vloupání musí okno v dané třídě odolat. Pro každou třídu jsou určené nástroje a čas, který má zloděj k dispozici.

Pro běžnou domácnost nejsou nutné nejvyšší bezpečnostní třídy. Okna s bezpečnostní třídou RC2 (druhá třída) odolají běžnému zloději s obvyklými nástroji.

Chraňte svoje bezpečí

Bezpečnostní prvky nebo okna s určitou bezpečnostní třídou znamenají sice vyšší pořizovací náklady, ale vyplatí se. Vaše domácnost bude chráněná před zloději a v případě, že by přece jen ke vloupání došlo, budete mít lepší pozici pro jednání s pojišťovnou.

Myslete na bezpečí už při výběru nových oken –  dodatečná instalace bezpečnostních prvků je dražší. Okna s profily Inoutic seženete u výrobců oken s bezpečnostním kováním nebo přímo v bezpečnostní třídě RC2. Zeptejte se na ně prodejce ve svém okolí.