Nejoblíbenější materiály teras: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Dřevo, kámen, nebo kompozit? Toto jsou jedny z nejoblíbenějších materiálů pro stavbu terasy a možná i vy přemýšlíte, který z nich zvolit. Pomůžeme vám vybrat ideální materiál pro vaši terasu – v tomto článku jsme pro vás shrnuli výhody i nevýhody všech třech materiálů.

Přírodní terasa ze dřeva

Dřevo je krásný přírodní materiál. Na výběr máte ze dvou variant: domácích jehličnatých dřevin a tvrdých exotických dřev. Z nich první vyniká především cenou, druhá odolností.

Mezi výhody dřevěných teras patří přírodní vzhled, ale také nízká tepelná vodivost dřeva, díky které se terasa v létě nerozpálí. Dřevo navíc rychle schne a v případě pádu není dopad tak tvrdý jako u kamenné terasy.

To, že je dřevo přírodní materiál, je ale i jeho nevýhoda. Je náchylné ke zkáze – špatně reaguje na vlhkost a teplotní změny, napadají ho dřevomorné houby a hmyz. Po navlhnutí může dřevěná terasa nebezpečně klouzat.
Stárnutí a znehodnocení dřevěné terasy je možné zpomalit nátěry a pravidelným ošetřováním. To je ale finančně i časově náročné.

Elegantní kamenná terasa

Kámen je v poslední době velmi populární. Terasa z něj vypadá elegantně a moderně a každá je jiná. Kámen totiž vyniká vzhledovými možnostmi. Vybírat můžete z řady barev, textur i tvarů – žádné dva kameny nejsou naprosto stejné.

Další výhoda kamenných teras je odolnost. Kámen odolává vlivům počasí i mechanickému poškození a nepotřebuje téměř žádnou údržbu. Pokud je hladký, snadno se čistí.

Nevýhodou je náročnější příprava podkladu a pracné změny. Kámen totiž na rozdíl od dřeva potřebuje speciální podklad, a tak je mnohem těžší provést s terasou jakékoliv změny. Kamenná terasa také není ideální pro rodiny s dětmi – hladké kameny kloužou a dopad je tvrdý a bolestivý. V létě se navíc kámen rychle rozpálí a chůze po něm je nepříjemná.

1-(1).jpg

Odolná a praktická terasa z kompozitu

Prkna z kompozitního materiálu (nebo také WPC) spojují dřevo a PVC. Díky dřevu vypadají kompozitové terasy jako dřevěné, díky PVC jsou ale mnohem odolnější.

Kompozitové terasy jsou voděodolné a odolávají i mechanickému poškození – dokazuje to i záruka 25 let, kterou dáváme na terasy z materiálu Twinson. Na rozdíl od dřeva nepotřebuje kompozit zvláštní údržbu, neláme se a není náchylný k napadení houbami a parazity.

Také netvoří třísky. Na zdravotní nezávadnost jsou terasy Twinson testované testy, které se používají na testování dětských hraček. WPC terasa je tedy vhodná i pro rodiny s dětmi.

I kompozitová terasa má svou nevýhodu: po určitém čase od namontování lehce zesvětlá, stejně jako dřevo i kámen. Poté se barva ustálí.

Chcete terasu, která vám vydrží dlouhá léta i bez drahé údržby? Vyberte si jeden z terasových systémů Twinson se zárukou 25 let.

2.JPG