Materiály okenních profilů a vchodových dveří Inoutic

Při výběru nových oken se budete rozhodovat mezi třemi základními materiály: plastem (PVC), dřevem a hliníkem. Nejčastější jsou v současnosti plastové okenní profily – PVC tvoří okolo 60 % všech nových otvorových výplní (tedy oken a dveří) v České republice. Proč je tomu tak? A jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů?

Úsporný a designový plast

Plastová okna jsou oblíbená hned z několika důvodů. Asi nejdůležitější jsou jejich skvělé izolační vlastnosti, díky kterým pomáhají okna s profily z PVC šetřit výdaje za vytápění. Například naše okenní profily Eforte jsou se součinitelem prostupu tepla rámem 0,95 W/m2K vhodné i pro pasivní domy.

Další podstatná výhoda je nízká pořizovací cena – výrazně nižší než u oken hliníkových. Plastová okna jsou navíc téměř bezúdržbová, a tak se jejich cena nenavyšuje o cenu nátěrů a ochranných olejů.

Plastová okna jsou 100% recyklovatelná. Materiál z vysloužilých oken je možné opakovaně použít na výrobu nových oken a jiných výrobků – PVC je možné recyklovat minimálně 7× bez snížení kvality materiálu. Díky tomu jsou okna z PVC ekologická.

Okna z PVC mají široké designové možnosti. Mohou mít téměř jakoukoliv barvu, vybrat si můžete i imitace kovu nebo dřeva. Jejich jedinou nevýhodou je omezení velikosti oken – plastové profily nejsou vhodné pro okna nadměrných rozměrů.

Hliník pro velké rozměry

Hliník využívají architekti pro jeho dobré konstrukční vlastnosti, díky nim je vhodný velké prosklené plochy moderních budov. Zároveň je možné vyrobit hliníková okna v téměř jakékoliv barvě. Další výhodou hliníku je odolnost a snadná údržba.

Pro rodinné domy ale nejsou hliníková okna příliš vhodná. Protože je hliník to kov, dobře vede teplo, a proto mají hliníková okna špatné izolační vlastnosti. Jejich pořizovací cena je navíc výrazně vyšší než pořizovací cena plastových nebo dřevěných oken.

Přírodní dřevo

Dřevo vyniká svým přírodním vzhledem, právě díky němu si dřevěná okna vybírají především majitelé starších domů. Tepelně-izolační vlastnosti dřevěných oken jsou dobré, téměř srovnatelné s okny z PVC. Podobně jako PVC je i dřevo ekologický materiál – není sice recyklovatelné, ale zato jde o obnovitelný materiál.

Nevýhodou je nízká odolnost dřevěných oken vůči vlivům počasí. Dřevo má tendenci měnit vlivem změn vlhkosti a tepla tvar a objem, takže hrozí zkroucení oken. Tomu je nutné předcházet pravidelnou údržbou: dřevěná okna potřebují dvakrát ročně ošetřit a jednou za pět let přelakovat. Taková údržba je finančně náročná, zvyšuje tedy celkovou cenu oken.

Možnost, jak se vyhnout stárnutí a složité údržbě dřevěných oken je kombinace dřeva s hliníkem – dřevohliníková okna. Jejich cena je ale o 60 až 80 % vyšší než cena dřevěných oken.

Stále přemýšlíte, který materiál zvolit? Pokud chcete spolehlivá okna s dobrými izolačními vlastnostmi, vyberte si okna s našimi PVC profily. Prodejce oken s profily Inoutic najdete i ve svém regionu.