Jak se starat o plastová okna

Moderní okna s plastovými profily jsou oproti např. dřevěným oknům, která se musí každých pět let brousit a znovu lakovat, v podstatě bezúdržbová. Pokud si ale přejete, aby vám nová okna vydržela v bezvadné kondici po celou dobu své životnosti, připravili jsme pro vás pár rad jak na to.

Co s novými okny?

U nově instalovaných oken strhněte ochranné pásky co nejdříve, nejpozději však do 3 měsíců od instalace, a zbavte je zbytků malty či malby.

Rámy umyjte jako první.

Okna stačí mýt podle potřeby 2-3x do roka. Odborníci na úklid doporučují umýt nejprve okenní rámy a to především z vnější strany. Pyl, prach a jiné nečistoty, které létají vzduchem, ulpívají na povrchu okenního profilu a UV záření je doslova zapéká do rámů. Čím déle je necháte být, tím pracnější bude jejich odstranění.

K čištění použijte to, čím běžně uklízíte v domácnosti, někomu se osvědčil prostředek na mytí nádobí zředěný vodou, jinému univerzální či speciální saponáty. V každém případě nepoužívejte abrazivní prostředky (prostředky s drsnou strukturou – písek apod.), nitroředidla nebo benzin, ale ani drátěnky nebo cokoli, co by mohlo poškrábat povrch rámů. Na zvláště odolné nečistoty si pořiďte speciální čističe, např. Fenosol apod. Nečistoty nikdy neodstraňujte na sucho, abyste rámy neodřeli.

Nezapomeňte na kliky, těsnění ani kanálky

Jednou až dvakrát ročně dotáhněte uvolněné kličky a úchyty. Není to nic složitého; nadzvedněte kryt pod kličkou a otočte ho do vodorovné polohy. Tak se dostanete k šroubům. Kování jednou ročně promažte olejem, ať nezatuhne.

Každého půl roku dopřejte těsnění v rámu výživnou kúru speciálními přípravky, např. silikonovým olejem. Zpomalíte tak proces přirozeného stárnutí. Těsnění zůstane déle pružné a bude spolehlivě plnit svou funkci. Pokud je poškozené, vyměňte ho co nejdříve. Nové těsnění vám dodá váš prodejce oken. Pozor, každé okno má jiné těsnění, je třeba vybírat podle profilového systému okna.

Kontrolujte také průchodnost otvorů pro odvádění vody v profilech rámů, nahromaděné nečistoty odstraňte, aby voda mohla volně odtékat.